Dzięgielów

Kategoria: Gmina Goleszów, Pasmo Czantorii, Pogórze Śląskie
Tagi: ,

Wieś w gminie Goleszów, położona na pograniczu Pogórza Śląskiego i Pasma Czantorii w Beskidzie Śląskim. Wzmiankowana w 1305 r. jako wieś szlachecka, związana z istniejącym tu zamkiem. W XV-XVIII w. własność rodu Czelów z Czechowic, później rodu Goczałkowskich, od 1793 r. Komory Cieszyńskiej. W Dzięgielowie urodził się pastor Karol Kulisz (1873 – 1940), w przysiółku Na Kępie założył w 1923 r. ewangelicki dom opieki dla dzieci i starców Eben-Ezer, rozbudowany w 1980 r.

Co warto zobaczyć w Dzięgielowie

Zamek Czelów. Powstał w XV w., do XVIII w. własność rodu Czelów z Czechowic, w XVIII w. Jan Goczałkowski gruntownie go przebudował w stylu rokokowym. Od 1793 r. własność Komory Cieszyńskiej, która przeznaczyła go na mieszkania dla zarządcy i służby folwarcznej, zamek zaczął chylić się ku upadkowi, spłonęła pierzeja wschodnia. W okresie międzywojennym istniały tu mieszkania robotników, po 1945 r. zamek uległ dalszej dewastacji. W 1993 r. zamek kupił architekt Edward Mazurek, który renowuje go z przeznaczeniem na hotel. Do dzisiaj zachowały się 3 skrzydła zamku, część północną dobudowano w XVIII w., jako pokoje gościnne. Nad wejściem portal z herbami Śreniawa i Ogończyk.
Skansen Pszczele Miasteczko, urządzony przez Jana Gajdacza. W 1968 r. urządził on pasiekę w dawnym kamieniołomie i zaczął rzeźbić ule w formie góralskich chat. W ten sposób powstało całe Pszczele Miasteczko.

Dodaj komentarz