Dobrzeń Wielki

Kategoria: Gmina Dobrzeń Wielki, Równina Opolska
Tagi:


Wieś gminna w powiecie opolskim, położona na Równinie Opolskiej, przy szosie Opole – Namysłów, od której odchodzi szosa do Brzegu i linii kolejowej Opole – Jelcz-Laskowice. Wzmiankowana w 1228 r. jako wieś książęca. W 1909 r. doprowadzono linię kolejową Opole Groszowice – Wrocław Brochów. W okresie międzywojennym ośrodek polskości. We wsi hotel Pod Lasem, kręgielnia Stara Szwalnia i kąpielisko Balaton, na północ od miejscowości lasy Stobrawskiego Parku Krajobrazowego.

Warto zobaczyć:

Drewniany kościół odpustowy św. Rocha z ok. 1658 r., przebudowany w 1752 r. Drewniany o konstrukcji zrębowej, krótkie prezbiterium zamknięte trójbocznie, prostokątna nawa szersza. Otoczony sobotami wspartymi na słupach z zastrzałami, dachy siodłowe oraz pulpitowe, kryte gontem. Wewnątrz barokowy ołtarz główny z ok. 1700 r. ze współczesnym obrazem Adoracji Św. Rocha, w zwieńczeniu rzeźba MB z Dzieciątkiem. Barokowe ołtarze boczne z 2. poł. XVII w., ambona z pocz. XVII w. z rzeźbami czterech ewangelistów i Dzieciątkiem Jezus na globie ziemskim w otoczeniu aniołów. Wokół cmentarz ze stacjami drogi krzyżowej, murowaną bramą i białą figurą św. Rocha z 1913 r. Przed wejściem na cmentarz pomnik ofiar 1. wojny światowej, dzieło Maxa Habersetzera z 1931 r.

Dawny kościół św. Katarzyny wzmiankowany w 1325 r., obecny neogotycki z 1842 r., dolne partie wieży z XV-XVI w. Wieża obita blachą, z najwyższą kondygnacją nadbudowaną w 1842 r., zwieńczona iglicą. W murze barokowa brama z 2. poł. XVII w. Obecnie w kościele mieści się stacja Caritas.
Nowy kościół św. Katarzyny z 1934 r. Wewnątrz barokowa rzeźba św. Sebastiana z XVIII w.
Dawna szkoła polska z okresu międzywojennego.
Stacja kolejowa z 1909 r.

Oficjalna strona gminy

Dodaj komentarz