Chotěbuz (Kocobędz)

Kategoria: Śląsk Cieszyński (Zaolzie)
Tagi: , ,

Wieś położona na północny zachód od Czeskiego Cieszyna, częściowo przy szosie i linii kolejowej do Ostrawy. W miejscu obecnej wsi od VIII w. istniał gród zwany Starym Cieszynem, w XII w. przeniesiony na Wzgórze Zamkowe w Cieszynie. Wieś wzmiankowana w 1229 r., jako jedna z najstarszych na Śląsku Cieszyńskim. Była własnością klasztoru benedyktynów w Orłowej, po kasacie klasztoru w 1559 r. przeszła w ręce Wacława Rudzkiego z Rudz. W 1802 r. majątek nabył Komora Cieszyńska. W latach 1974-97 wieś stanowiła część Czeskiego Cieszyna.

Co warto zobaczyć we wsi Chotěbuz

Pałac. Postawiony pierwotnie jako gotycki zamek w XIII w., przebudowany na renesansowy w 2. poł. XVI w. Na pocz. XIX w. dobudowano piętro i przebudowano fasadę. Obecny wygląd pochodzi z przebudowy w latach 1875-79 i 1947. Z gotyckiego zamku zachowała się XIV-wieczna wieża sygnalizacyjna o wys. 10 m. Na bramie XVIII-wieczne figury św. Jana Nepomucena i św. Antoniego.
Archeopark w części wsi Podobora. Postawiony jako rekonstrukcja grodu Stary Cieszyn, który istniał tu w VIII w. Odbywają się tu różne imprezy, jak turniej Słowian, pokaz dawnych strojów i uzbrojenia itp.

Dodaj komentarz