Chałupki

Kategoria: Gmina Krzyżanowice, Kotlina Raciborska
Tagi:


Wieś w gminie Krzyżanowice, położona w Kotlinie Raciborskiej, nad Odrą, przy szosie i linii kolejowej z Raciborza i Rybnika do Bohumina, przy ważnym niegdyś przejściu granicznym do Czech. Znajduje się tu duża stacja graniczna. Dobra rycerskie hr. z Bohumina wzmiankowano tu w XIV w., w 1626 r. ks. Jan Ernest ufundował most drewniany łączący Chałupki z Bohuminem. W 1742 r. po zajęciu Śląska przez Prusy wieś została odcięta od Bohumina, który pozostał w Austrii. W 1847 r. doprowadzono linię kolejową na odcinku Racibórz – Bohumin, linia do Rybnika powstała w 1882 r. Rothschildowie w 1852 r. zbudowali cukrownię, w 1880 r. miała miejsce wielka powódź, po której zbudowano wał ochronny. W 1921 r. w czasie powstań śląskich Niemcy wysadzili most na Odrze, w 1924 r. wzniesiono kościół ewangelicki. W pobliżu Chałupek znajduje się Graniczny Meander Odry – zachowany w stanie naturalnym odcinek doliny rzeki.

Warto zobaczyć:

Pałac, wzniesiony pierwotnie jako zamek, wzmiankowany w dokumencie ks. opolskiego Jana z 1373 r. Obecny, barokowy pałac powstał na przełomie XVIII i XIX w. z zachowaniem wcześniejszych reliktów zamku (fosa, most). Posiada plan prostokąta, z mansardowym dachem, w północno-zachodnim narożniku wieża nakryta kopułą. Pałac był własnością Jerzego Hohenzollerna, Donnersmarcków, Lichnowskich, a w latach 1849-1936 żydowskich bankierów i przemysłowców – Rothschildów, hitlerowcy przekazali go rodzinie von Kirchen und Pancken. Wyremontowany w latach 1978-82, obecnie własność prywatna, mieści hotel z restauracją. Przy pałacu ślady fortyfikacji bastionowych i zarys fosy, wokół XIX-wieczny park z ok. 26 gatunkami i odmianami drzew i krzewów.
Dawna karczma przy moście granicznym.
Duża, graniczna stacja kolejowa.

1 myśl na temat “Chałupki

  1. Grzes

    …bardzo ładny w Chałupkach są też budynki kolejowe i tzw. bursy służbowe dla służb granicznych, polecam zobaczyć mały budyneczek za dawnym Urzędem Celnym( w kierunku Czech)…ponoc z tego budyneczku prowadzi tunel pod Odra do Czech…ponoć

Dodaj komentarz