Brzezina

Kategoria: Gmina Skarbimierz, Równina Grodkowska


Wieś w gminie Skarbimierz, wzmiankowana w 1227 r. W 1551 r. kupił ją ks. Jerzy II, później stanowiła własność państwową, znajdowało się tu także wolne sołectwo.

Warto zobaczyć:

Pomnik z 1584 r. upamiętniający przebudowę odcinka drogi z Brzegu do Wrocławia, stanowiącej fragment traktu Via Regia. Wykonany jest z dużej płyty granitowej z napisem po niemiecku treści: „W roku 1584 Książęca Mość Jaśnie Wielmożny Książę i Pan Jerzy, drugi tego imienia, książę na Śląsku, Legnicy i Brzegu, tę drogę rozpoczął brukować i ukończył w 15…”. Brak uzupełnienia daty świadczy o tym, że drogę zdążono umocnić tylko do następnej wsi Lipki. Na pomniku znajduje się także orzeł śląski i łacińska sentencja „Inni budują dla nas, my dla potomności, wszystkim nam Chrystus drogę do nieba wymości.”


Gotycki kościół NMP Różańcowej z XIV w. (wzmiankowany w 1316 r.), wieża pochodzi z XVI w. W latach 1534-1945 znajdował się w rękach ewangelików. Spalony w 1945 r., odbudowany w latach 1958-59. W południowej ścianie ostrołukowy portal gotycki. Wieża nakryta ośmioboczną piramidą, zwieńczoną chorągiewką z datą 1731. Wewnątrz fragmenty XV-wiecznej polichromii przedstawiającej Matkę Boską z Dzieciątkiem i św. Sebastianem, chór z XVIII w., stalle z XVIII/XIX w. i obraz Ukrzyżowanie z 1. poł. XIX w. Na cmentarzu uszkodzona chrzcielnica z XVI w.


[mapsmarker marker=”9″]

Dodaj komentarz