Brynek

Kategoria: Gmina Tworóg, Równina Opolska


Wieś w gminie Tworóg, położona przy szosie Tarnowskie Góry – Lubliniec i towarowej linii kolejowej Fosowskie – Tarnowskie Góry. W XVI w. istniała tu kuźnia. Miejscowość rozwinęła się po zbudowaniu siedziby Donnersmarcków. W okresie hitlerowskiego reżimu w latach 1936-45 nosiła nazwę Brunneck.

Warto zobaczyć:

Pałac wraz z całym przynależącym do niego zespołem parkowym i ogrodem botanicznym zbudowany został w 1829 r. przez Bernarda von Rosenthala z Wrocławia. W 1872 r. rozbudowany został o skrzydła. W 1904 r. pałac wraz z okolicznymi dobrami kupił hrabia Hugo I Henckel von Donnersmarck z Siemianowic. Ostatnia przebudowa miała miejsce w 1905 r. wg projektu architekta z Wrocławia Karola Grossera, w stylu eklektycznym.
Pałac przebudowany w stylu eklektycznym, dwupiętrowy, z tarasem z kamienną balustradą i loggią od południa. Nad portykiem znajdują się dwie jońskie kolumny. Boki korpusu flankują dwie wieże z cebulastymi hełmami. Nad wejściem kartusz herbowy oraz attyką, przedstawiającą postacie myśliwego, robotnika, rolnika i rybaka. Dach pałacu mansardowy, wewnątrz mieści się Zespół Szkół Leśnych i Ekologicznych. W zachodnim skrzydle znajduje się pałacowa kaplica nakryta cebulastym hełmem z latarnią, połączona z pałacem galerią. W latach PRLu w kaplicy umiejscowiono sklep. Dopiero w 1991 r. sekularyzowaną kaplicę oddano kościołowi.
W skład kompleksu pałacowego wchodzą poza tym: dwa budynki stróżówek z kutymi bramami, cieplarnia z budynkiem kotłowni i wieżą, wieża ciśnień z zegarem i przelotową bramą z 1906 r., oranżeria z cegły z ok. 1910 r. na planie litery H z wieżą, dziś częściowo administrowana przez Gimnazjum Publiczne, zabudowania gospodarcze w tym ujeżdżalnia, oficyna pałacowa. Całość otacza 40-hektarowy park krajobrazowy.
(za Wikipedią)

1 myśl na temat “Brynek

  1. Sklep

    Piękny pałac i cały kompleks. Wielkie pomieszczenia i piękny wystrój wnętrz jak na tamte czasy. Byłem tam z rodziną, polecam chcącym się wybrać. Ogród, pałac, wieżyczki, dla każdego coś ciekawego do obejrzenia. Eleganckie lampy kryształowe w pałacu inne oprawy oświetleniowe znaleźć można w tradycyjnym sklepie oraz w internecie.

Dodaj komentarz