Wieś w gminie Kobierzyce, położona na Równinie Wrocławskiej, przy szosie Wrocław – Kłodzko i linii kolejowej Wrocław – Kobierzyce, w pobliżu węzła na autostradzie A4. Znaleziono tu ślady osadnictwa z I-III w. n.e. i wieży rycerskiej z XII-XIV w. Miejscowość powstała z połączenia wsi – Bielany (wzmiankowane 1336) i Bledzów (część południowa miejscowości, wzmiankowana 1155).
W 1341 r. Bielany zostały lokowane na prawie niemieckim przez rajcę wrocławskiego Mikołaja von Suttina, 10 lat później wzmiankowano parafię. Właścicielami wsi były rody: Uthmann (1621), von Linck (1637), von Roth ze Ślęzy (od 1715), von Koenigsdorff (do 1870), von Rath (od 1870). W XIX w. we wsi istniały: 2 szkoły, młyn, kuźnia, cegielnia, 2 gorzelnie, gospoda i poczta. W miejscowym majątku zbudowano sieć kolejek wąskotorowych, w 1904 r. powstała spółka cukrownicza Von Rath, Schoeller und Skene. Po 1945 r. w majątku umieszczono PGR. Obecnie Bielany mają charakter intensywnie rozbudowującego się osiedla podmiejskiego, w latach 1990-2014 liczba ludności wzrosła 3-krotnie. W pobliżu węzła na autostradzie A4 zlokalizowane jest wielkie centrum handlowo-logistyczne, rozbudowywane od 1993 r. Na terenie miejscowości ma swoją siedzibę studio filmowe ATM, gdzie kręcone są takie produkcje, jak „Świat według Kiepskich”.
Warto zobaczyć:
Późnogotycki kościół św. Andrzeja Apostoła z lat 1520-30, wzniesiono na miejscu drewnianego. Świątynię rozbudował w latach 1621-22 właściciel wsi Hans Uthmann. Wewnątrz znajdują się: gotyckie sakramentarium, fragment gotyckiego ołtarza z ok. 1400 r., barokowy ołtarz główny i gotycko-renesansowe stalle. Na południowej ścianie płyta nagrobna Anny Uthmann z XVII w. z 16 herbami w dwóch rzędach.
Obok kościoła położone jest grodzisko stożkowe z XIII w. z okazałym dębem i budynek plebanii.
Renesansowy dwór murowano-szachulcowy pochodzi z ok. 1600 r. i był przebudowywany po zniszczeniach wojennych w XVII w. Obiekt otoczony jest fosą, w 1849 r. wokół powstały okazałe zabudowania folwarczne. Po 1945 r. działał tu PGR, obecnie kompleks znajduje się w rękach prywatnych.
W przebudowanych budynkach folwarcznych ulokowano sklepy i hurtownie, sam dwór znajduje się w remoncie.
W parku znajduje się kilka barokowych rzeźb.
Barokowy dwór z XVIII w. w Bledzowie.
Stacja kolejowa, położona na towarowej linii kolejowej Wrocław – Sobótka. Odcinek Wrocław – Kobierzyce- Pustków Żurawski otwarto w 1884 r., rok później linię przedłużono do Sobótki Zachodniej a w 1898 r. do Świdnicy. Linia w 2000 r. została zamknięta dla ruchu pasażerskiego, kursują tędy pociągi towarowe do kamieniołomów w Sobótce Zachodniej. Budynek stacji Bielany Wrocławskie pochodzi z lat budowy linii, obecnie pełni funkcje mieszkalne.
Ul. Kolejowa – późnobarokowy spichlerz z mansardowym dachem z poł. XVIII w. i dawna szkoła ewangelicka z pocz. XX w.
Ul Logistyczna – centra logistyczne Panattoni i Amazon.
Ul. Przystankowa – kompleks domu kultury z przedszkolem.
Ul. Słoneczna
Ul. Tęczowa
Ul. Wrocławska
Stare galerie
[mapsmarker marker=”148″]