Babia Góra

Kategoria: Gmina Lipnica Wielka, Gmina Zawoja, Pasmo Babiogórskie

Szczyt 1725 m, najwyższy w Beskidzie Żywieckim i całych Beskidach, drugi po Tatrach najwyżej wzniesiony obszar w Polsce. Posiada kilka wierzchołków, najwyższy nosi nazwę Diablaka. Wg legendy diabeł zbudował tu dla zbójnika zamek, lecz kiedy zapiał kogut budowla runęła, zabijając zbójnika. Szczyt znany jest z pięknych wschodów i zachodów słońca oraz rozległych widoków sięgających Tatr i Krakowa. Już w XIX w. otrzymała miano Królowej Beskidów, wskutek gwałtownych załamań pogody bywa górą niebezpieczną. Pochodzenie nazwy wyjaśniają ludowe podania, podobno jest to kupa śmieci wysypana przez babę-olbrzymkę. Inna wersja mówi, ze jest to kochanka zbójnika (frajerka) skamieniała z żalu na widok zabitego ukochanego. Podobno zbójnicy więzili w okolicy branki, na szczycie czarownice miały odprawiać sabat. W 1806 r. na szczycie zbudowano drewniany schron, 1852 r. hr. Filip Saint-Genois d’Anneacourt wystawił schron kamienny, który się nie zachował.

Zobacz mapę

Na szczycie znajdują się:
Kamienny obelisk z 1876 r., upamiętniający 70. rocznicę wejścia na szczyt arcyks. Józefa Habsburga. Obok na skale wyryty napis ku czci Piłsudskiego i legionistów.
Pomnik poświęcony Janowi Pawłowi II, ufundowany przez Słowaków w 1996 r.
Kapliczka ze statuetką MB Królowej Babiej Góry z 1984 r., umieszczona przez GOPR-owców w podzięce za ocalenie Jana Pawła II z zamachu. Corocznie we wrześniu odbywają się tu msze GOPR-owskie.

Dodaj komentarz