Winów

Kategoria: Gmina Prószków, Równina Niemodlińska


Wieś w gminie Prószków, położona we Wzgórzach Winowskich na wys. 194 m, przy szosie Opole – Prószków. Wzmiankowana w 1412 r., jako własność Macieja Schana z Gorczyc, spalona w czasie wojny trzydziestoletniej (1618-1648). Przed wojną miejsce rekreacji dla mieszkańców Opola, na wzgórzu ks. Luizy znajdowała się restauracja, park, tor saneczkowy oraz wyciąg szybowcowy. Wokół ciągną się niewielkie Wzgórza Winowskie z malowniczymi zagajnikami. Gniazdują tu świergotki, świerszczaki, strumieniówki, remizy, mają tu swoje jedyne na Opolszczyźnie stanowisko dziwonia i kląskawka. Niegdyś na południowych, nasłonecznionych stokach wzgórz uprawiano winorośl.

Warto zobaczyć:

Kaplica-dzwonnica.
Współczesny kościół Ducha Św. w którym mieści się szensztackie sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej. Obok urządzono punkt widokowy na Opole.
Kaplica biednej duszy na cmentarzu z poł. XIX w.
Grób bł. Alojzego Ligudy, urodzonego w Winowie 23 stycznia 1898 r., rektora Zakładu Misyjnego św. Józefa w Górnej Grupie koło Grudziądza, więźnia obozów w Sachsenhausen i Dachau, zamęczonego w trakcie pseudomedycznych eksperymentów w 1942 r. 13 czerwca 1999 r. odbyła się beatyfikacja o. Alojzego.

Dodaj komentarz