Szlak zielony Schronisko Klimczok (1060 m) – Szczyrk Biła– Szczyrk

Kategoria: Szlaki piesze miasta Szczyrk, Szlaki piesze Pasma Klimczoka
Tagi:

Szlak zielony Schronisko Klimczok (1060 m) – Szczyrk Biła – Szczyrk

Schronisko Klimczok (1060 m) – (3,8 km) Szczyrk Biła – (5,9 km) Szczyrk 1.30/2.25 h
Trasa Schronisko PTTK Klimczok ↔ Szczyrk w serwisie mapa-turystyczna.pl
Drugie dojście ze Schroniska Klimczok do Szczyrku, górna część leśna, dolna asfaltem przez dolinę Wilczego Potoku w Szczyrku Biłej.


Trasa zaczyna się przy Schronisku Klimczok (1060 m), dokąd szlak zielony biegnie z Bystrej. Prowadzi tędy także szlak niebieski z Bystrej do Szczyrku, zaczynają się szlaki: czerwony do Bystrej i żółty do Mesznej.
W 1. połowie XIX w. wzniesiono tu niewielką chatę myśliwską, w 1867 r. powiększono ją o pomieszczenia dla turystów. Schronisko to baron Klobus, właściciel Łodygowic, nazwał na cześć żony Klementynówką. Później budynek przejął bielski oddział Beskidenverein i gościł głównie niemieckich turystów. W latach 1895, 1910 i 1913 drewniany budynek był trawiony przez pożary, w związku z tym w 1914 r. postawiono nową, murowaną budowlę, która przetrwała do dzisiaj. W 1945 r. schronisko Klimczok zostało przejęte przez PTT, a w 1961 r. zmodernizowane. Obecnie oferuje 50 miejsc noclegowych w pokojach od 2- do 6- osobowych. Znajduje się tu bufet, boisko do siatkówki, odkryty basen kąpielowy oraz ścianka wspinaczkowa o wysokości 7 m.


Ruszamy spod schroniska bitą drogą trawersującą stoki Magury (1109 m). Schodzimy w dół wśród licznych wyrębów, z których widać Skrzyczne i Szczyrk w dole. Przy dobrej widoczności można zobaczyć również Babią Górę i Tatry. Na wys. 1000 m skręcamy ostro w prawo i po chwili krzyżujemy się ze szlakiem niebieskim, będącym alternatywnym zejściem ze Schroniska Klimczok do Szczyrku. Idziemy dalej drogą trawersującą stok Klimczoka (1117 m). Mijamy nowe umocnienia drogi stokowej w dolinie potoku i schodzimy dość stromo w dół do rozjeżdżonego przez transport leśny skrzyżowania (błoto). Tutejsze lasy są mocno przerzedzone wskutek klęski ekologicznej. Kierujemy się nadal w dół drogą bitą, przekraczamy Wilczy Potok i wychodzimy na polanę Świniarki.

Idziemy ul. Jagodową wzdłuż potoku, mijając po prawej rzadki okaz cisa. Przekraczamy potok i obserwujemy ładny widok na zabudowania Biłej. Osiągamy bardziej zwartą zabudowę, z prawej dociera szlak żółty z Przeł. Karkoszczonka. Docieramy do pętli autobusowej, ul. Jagodowa przechodzi w szeroką ul. Górską.

Idziemy doliną Wilczego Potoku, wciętą między stoki Magury (1109 m) i Beskidka (860 m). Po prawej mijamy ciekawy Hotel Górski i miejsce po dawnej skoczni narciarskiej. Na skrzyżowaniu z ul. Wrzosową dochodzi z lewej szlak niebieski, biegnący również ze Schroniska Klimczok.

Docieramy do głównego skrzyżowania z ul. Beskidzką, gdzie nasza trasa się kończy. Po lewej znajduje się ciekawa Stara Karczma w stylu góralskim, ozdobiona ludowymi rzeźbami. Szlak zielony idzie dalej na Skrzyczne, podobnie jak niebieski (inną trasą).

Dodaj komentarz