Szlak konny Stępin – Dobrzeń – Rozdroże pod Strzelcami (11,4 km)
Stępin – (6,8 km) Dobrzeń – (9,0 km) Dobra – (11,4 km) Rozdroże pod Strzelcami
Odcinek głównego szlaku konnego Dobrej Widawy. Biegnie płaskim terenem Równiny Oleśnickiej. Prowadzi terenami rolniczymi, drogami gruntowymi z krótkimi odcinkami asfaltowymi. Po drodze pałac w Dobrzeniu i dwór obronny w Dobrej.
Trasa zaczyna się na północnym skraju Stępina (gm. Długołęka), dokąd szlak biegnie z Nieciszowa. Jedziemy drogą bitą, po czym w prawo i lewo w drogę polną, równoległą do szosy S8 po prawej, za którą widać skraj Wzgórz Trzebnickich. Po chwili w lewo do szosy Stępin – Januszkowice, gdzie w prawo. Jedziemy 1 km szosą, po czym w prawo w drogę polną. Opuszczamy gm. Długołęka (pow. wrocławski), wkraczamy na teren gm. Dobroszyce (pow. oleśnicki). Asfaltowym wiaduktem przecinamy drogę ekspresową S8 Wrocław – Warszawa. Dalej lekko w dół do doliny Dobrej, przekraczamy rzekę i docieramy na skraj Dobrzenia, gdzie w prawo, drogą bitą, biegnącą skrajem zabudowy.
Dobrzeń (niem. Gutwohne) wzmiankowany był w XV w. W XVII-XVIII w. stanowił własność rodziny von Heugel, od 1750 r. von Rosenberg – Lipinskych.
Na wschodnim końcu wsi w lewo, do szosy Oleśnica – Węgrów, gdzie też w lewo. Jedziemy chwilę przez wieś, po czym w boczną ulicę w prawo, jadąc 200 m dalej prosto można dotrzeć do pałacu.
Neorenesansowy pałac z 1891 r. wzniesiony został przez Rudolfa von Kulmitz. Po 1945 r. mieściło się w nim przedszkole, później mieszkania, obecnie własność prywatna. Pałac posiada łamany dach, lukarny i czterokondygnacyjną wieżę. Po lewej przylega do niego oranżeria a od północy XIX-wieczny pawilon o pseudobazylikowej konstrukcji z tarczami zegarów w elewacjach.
Obok okazały zespół folwarczny z k. XIX w., w którego skład wchodzą: spichlerze, stajnia i ptaszarnia, niegdyś istniał tu basen i fontanna. Za pałacem rozciąga się park.
Mijamy po prawej szkołę i ośrodek zdrowia, opuszczamy Dobrzeń, jedziemy drogą polną, wzdłuż doliny Dobrej po prawej. Za dolinką Łuczyńskiej Wody można podjechać 450 m w prawo do dworu obronnego w Dobrej.
Dobra składa się z dwóch dawnych wsi, oddalonych nieco od siebie. Polska nazwa Dobra została przekształcona w niemiecką Döberle. Wzmiankowana 12 sierpnia 1201 r. w bulli papieża Innocentego III, potwierdzającej przekazanie wsi klasztorowi benedyktyńskiemu św. Wincentego we Wrocławiu w 1150 r. Później własność książęca, w 1673 r. została jedną z rezydencji wdów po książętach oleśnickich. W XIX w. przeszła w ręce prywatne. W 1935 r. słowiańska nazwa została zmieniona na Karlsburg.
Dwór obronny Carlsburg został wzniesiony przez ks. ziębicko-oleśnickiego Karola Fryderyka I z Podiebradów w latach 1631-33 na miejscu grodu z XIII-XIV w. Pierwotnie mieściło się w nim archiwum książęce, od 1673 r. stanowił rezydencję księżnych-wdów. Przebudowywany w k. XVIII w., w 1844 i 1909-10 r., kiedy uzyskał formę neobarokową. Obok park założony ok. 1860 r. Obecnie własność prywatna jako hotel Zamek Dobra.
Jedziemy dalej na północny skraj Dobrej, gdzie na skrzyżowaniu w lewo.
Po prawej widać ośrodek Caritas w pobliskich Dobroszycach.
Docieramy do szosy Dobroszyce – Węgrów, gdzie w lewo, po chwili, na skraju Cichoszowa w drogę polną w prawo. Mijamy staw i docieramy na rozdroże pod Strzelcami, gdzie spotykamy szlak konny Wzgórz Trzebnickich z Dobroszyc do Siedlca. Tu kończymy naszą trasę.