Lasowice Małe

Kategoria: Gmina Lasowice Wielkie, Równina Opolska
Tagi:

Wieś w gminie Lasowice Wielkie, położona nad Bogacicą, przy linii kolejowej Kluczbork – Fosowskie (linia towarowa). Na skraju wsi odkryto cmentarzysko z okresu kultury halsztackiej. Wieś spustoszona przez husytów, kościół wzmiankowano w 1447 r., w XVI w. przejęli go ewangelicy, zwrócony katolikom w 1653 r. W 1783 r. wzmiankowano szkołę ewangelicką. W poł. XIX w. własność ks. zu Hohenlohe-Öhringen, którzy rozbudowali wieś. W 1868 r. doprowadzono linię kolejową Kluczbork – Fosowskie. Do 2005 r. znajdowała się tu siedziba gminy Lasowice Wielkie. W 2003 r. powstał ewangelicki Lasowicki Dom Tolerancji i Kultury.

Warto zobaczyć

Drewniany kościół Wniebowzięcia NMP i św. Jakuba Starszego, wzniesiony w 1688 r. przez ewangelików, przejęty przez katolików i przebudowany w 1735 r. Posiada konstrukcję zrębową, wyłożoną gontem. Wieża konstrukcji słupowej. Wyposażenie wnętrza barokowe (ołtarz, ambona, chrzcielnica).
Kościół ewangelicki z 1932 r., obok obelisk upamiętniający mieszkańców wsi poległych podczas I wojny światowej. Ok. 1946 r. mieszkańcy zakopali go w pobliżu mleczarni, od 2001 r. w obecnym miejscu.
Dwór zbudowany w 1617 r. przez von Dambrowków, przebudowany pod kon. XIX w. przez ks. zu Hohenlohe-Oehringen. Posiada sklepienia kolebkowe, dekoracje stiukowe, płyciny, wewnątrz bogato zdobiony portal z kartuszem z XVII w. Obecnie w ruinie. Wokół park ze stawem. Na terenie zespołu dworskiego spichlerz z poł. XIX w.
Budynek stacji kolejowej.

Dodaj komentarz